چند راهکار برای تعویض لباس افراد طیف اتیسم در فصول مختلف

0
324

تغییر برای هرکسی سخت است و برای بعضی‌ها سخت‌تر. پافشاری روی یک عادت و مقاومت در برابر تغییر در میان افراد دارای اتیسم رفتاری معمول است. فرزند بزرگ شما ممکن است احساس کند پوشیدن کت، گام مهمی در عادات روزانه‌اش است. کامل نکردن این قدم ممکن است موجب اضطراب او شود؛ چون با وجود تغییرات آب و هوایی، مخالفت در این مورد  نشان می‌دهد او به ثبات نیاز دارد. توجه به نکات زیر برای کنار آمدن با تغییرات روزانه به افراد دارای اتیسم کمک می‌کند.

یکی از راهبردهای رفتاری این است که از اسباب بازی مورد علاقه‌شان استفاده کنید و فعالیت یا جایزه‌ای کوچک و فوری برای حمایت از تلاش او در نظر بگیرید. به عنوان مثال، توضیح دهید بعد از اینکه به شما برای انجام وظیفه‌ای مهم کمک کرد، به او اجازه می‌دهید که همراه شما برنامه کودک تماشا کند. این وظیفه مهم برگرداندن لباس‌های گرم به صندوقچه و خداحافظی کردن با آنها تا پاییز و زمستان است. بعد از انجام این کار به گرمی از او تشکر کنید و بلافاصله تشویقش کنید.صندوقچه لباس را در جای غیرقابل دسترس مثل کمد لباس قفل شده یا انباری قرار دهید تا او نتواند دوباره لباس را پیدا کند.

بیشتر مردم دوست ندارند کلمه «نه» را بشنوند. اگر فرزند شما شروع به سوال پرسیدن در رابطه با لباس‌های گرم خود کرد، پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه بگویید «کت، نه» یا «شلوار گرم، نه»، بگویید: در دسترس نیست.

اگر فرزندتان به محرک‌های تصویری بهتر از محرک‌های کلامی پاسخ می‌دهد، شبیه خیلی از افراد دارای اتیسم از محرک‌های تصویری مشابه استفاده کنید. مهم است که به او پیشنهاد انتخاب تعدادی لباس مناسب را بدهید.  حمایت بصری می‌تواند به او برای درک بهتر انتخابشان کمک کند. یک نمونه حمایت بصری عالی می‌تواند منوی انتخاب از میان گزینه‌های لباس باشد. این حمایت می‌تواند به کاری لذت بخش برای شما تبدیل شود می‌توانید با عکس گرفتن از لباس‌ها و جمع آوری آنها در فهرستی این کار را انجام دهید. بهتر است که تیشرت‌ها در یک طرف و شلوارها در طرف دیگر باشد. هر روز از او بخواهید تا با شما تصویری از تیشرت و شلوار مورد نظرش را انتخاب کند. به یاد داشته باشید برای هر گام کوچک درست به گرمی او را تشویق کنید. بسته به سطح فرزند خود، شما احتیاج دارید که به صورت تدریجی به هدف خود برسید.

استراتژی دیگر این است که داستان آموزشی شخصی شده را با زبان ساده، نقاشی و تصاویر با فرزند خود بسازید و بخوانید. این داستان می‌تواند به افراد دارای اتیسم در فهم بهتر انتظاراتی که از آنها برای شرایط متفاوت دارید، کمک کند. ما پیشنهاد می‌کنیم از تصاویر لباس‌های زمستانی و تابستانی فرزند خود استفاده کنید. بعد از آن جملات کوتاهی بر مبنای سطح درک فرزندتان بنویسید. برای مثال جملاتی مثل: زمستان رفت، تابستون اینجاست، من نیاز دارم که کت و شلوارهای گرم خودم را تا پاییز بذارم کنار. من نیاز دارم که لباس‌های مخصوص هوای گرم بپوشم، مثل تیشرت. وقتی من لباس‌های متناسب با هوای گرم می‌پوشم، خانواده‌ام به من افتخار می‌کند. شما می توانید داستان‌ها را با اضافه کردن تصاویر فرزندتان یا توضیحی از از دریافت جوایزش، شخصی‌تر کنید.

نکته مهم بعد از انتخاب هر کدام از این روش‌ها، این است که در پاسخ دادن آرام، محکم و باثبات باشید. یکبار که به صورت قاطع اعلام کردید  الان پوشیدن کت مناسب نیست، از آن برای جلوگیری از رفتارهای بد استفاده نکنید.

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید