شناسایی اتیسم و شدت آن با استفاده از تست فعالیت مغزی

0
428

طبق مقاله‌ای که به تازگی در ژورنال نوروساینس به چاپ رسیده‌است، محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌اند که کودکان طیف اتیسم در مقایسه با کودکان رشد طبیعی، دارای تفاوت‌های قابل توجهی در میزان پیک امواج آلفا به عنوان یکی از اصلی‌ترین امواج تولیدشونده توسط مغز هستند. در این تحقیق همچنین مشاهده شده‌است که پایین بودن پیک این امواج با پایین بودن هوش غیر کلامی این کودکان همبستگی دارد.
به نقل از سایت “science daily”، هدف از این پژوهش که در نوع خود اولین مطالعه برای شناسایی تفاوت‌های عملکردی مغز در افراد اتیستیک است، از میزان پیک امواج آلفا به عنوان یک نشانگر زیستی برای تشخیص زودرس اتیسم و همچنین بررسی تفاوت عملکردهای شناختی در بین کودکان طیف اتیسم استفاده می‌شود.
الکتروانسفالوگرام یا EEG،روشی است که می‌توان در آن با استفاده از الکترودهایی که بر روی جمجمه فرد قرار می‌گیرند، میزان فعالیت الکتریکی مغز اشخاص را اندازه گیری کرد. یکی از مواردی که می‌توان با استفاده از این روش اندازه‌گیری کرد، میزان پیک امواج آلفای مغزی است که ارتباط این امواج با عملکردهای شناختی در افراد سالم قبلا به اثبات رسیده‌است.
این تحقیق روی ۹۷ کودک ۲ تا ۱۱ ساله که ۵۹ نفر از آنها تشخیص اتیسم گرفته بودند و ۳۸ کودک سالم انجام شد. هدف از این تحقیق بررسی همبستگی بین امواج آلفا با سن، هوش کلامی و غیر کلامی بود که در نتیجه مشخص شد که میزان پیک امواج آلفا مستقیما با هوش غیرکلامی کودکان در ارتباط است.
اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما می‌توان پیشنهاد کرد که اندازه گیری امواج آلفا در آینده می‌تواند نقش مهمی در شناخت بیشتر نحوه عملکرد مغز افراد اتیستیک داشته باشد یا حتی بتوان با رساندن پیک امواج آلفای مغز فرد اتیستیک به سطح نرمال، قدم جدیدی را در راه درمان اتیسم برداشت.
برای مطالعه متن کامل این مقاله، به این لینک مراجعه کنید.

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید