چه نکاتی را برای خواب راحت کودکان اتیسم رعایت کنیم؟

0
1351

دکتر علیزاده

کار درمانگر، دکتری علوم اعصاب و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

 اتیسم چگونه تشخیص داده می‌شود؟ آیا آزمونی برای آن وجود دارد؟

اتیسم در سنین زیر دو سال و بر اساس علائم بالینی که به آن‌ها علائم خطر می‌گویند، شناسایی می‌شود و از آن به بعد از طریق آزمون‌های غربالگری و تشخیصی مانند کارس، ADOS یا MCHAT  قابل‌تشخیص است.

چطور می‌توان دلیل ابتلای فرزندم به اختلال اتیسم را متوجه شوم؟

برای فهم علت اتیسم نیاز به یک مصاحبه تشخیصی و تهیه تاریخچه پزشکی توسط روان‌پزشک کودکان است که در آن صورت می‌توان دلیل احتمالی اتیسم را پیدا کرد. برای فهم دلیل قطعی آن نیاز به انجام آزمایش‌های پاراکلینیکی و ژنتیکی است.

چطور می‌توانم بهترین درمان را برای کودکم پیدا کنم؟

بهترین درمان‌ها را می‌توان از راهنماهای بالینی اتیسم کشورهای پیشرفته و همچنین جدیدترین مقالات علمی در این مورد پیدا کرد. تیمی از متخصصان روان‌پزشکی، توان‌بخشی و روانشناسی این کار را انجام می‌دهند. هیچ درمان تکی کاملی برای اتیسم وجود ندارد و همه نیز از درجه اهمیت یکسانی برخوردار نیستند؛ بلکه بعضی مهم‌تر از موارد دیگر شناخته می‌شوند. افرادی با حداقل پنج سال سابقه کار درزمینه توان‌بخشی در اتیسم، این درمان‌ها را به‌خوبی می‌شناسند.

آیا از طریق آزمایش خون، اختلال اتیسم فرد بزرگ‌سال تشخیص داده می‌شود؟

آزمون‌های تشخیصی از طریق آزمایش خون به‌عنوان یکی از راه‌های تشخیص است که در مرحله تحقیق و آزمایش هستند. در حال حاضر نمی‌توان فقط از طریق آزمایش خون به تشخیص اتیسم پی برد. در مطالعات اخیر ارتباطاتی بین اتیسم و برخی بیومارکرها دیده شده که البته قطعی نیست.

رژیم خوراکی مناسب برای کودکان طیف اتیسم چیست؟

پاسخی قطعی برای یک رژیم غذایی خاص اتیسم وجود ندارد، اما از خوراکی‌های محرک مانند شکلات، کاکائو و افزودنی‌های غیرطبیعی باید اجتناب شود. حبوبات، میوه‌های طبیعی، ویتامین‌ها به‌ویژه B6 و امگا ۳، مواد معدنی و پروبیوتیک ها مفید هستند. البته نکته بسیار مهم‌تر توجه به علایق کودک و بررسی وضعیت پردازش حسی او، به ویژه حواس بویایی و چشایی و نیز وضعیت حس دهانی او است.

چگونه به حرف‌های کودکمان گوش دهیم و با او صحبت کنیم؟

در مورد کودکان اتیسم اولین اصل در درمان، برقراری یک رابطه مؤثر و مثبت بر اساس ویژگی‌های رفتاری، شدت علائم و سطح درکی کودک است. این امر البته مشکل است و نیاز دارد تا از متخصص مربوطه که روی ارتباط و تعامل اجتماعی کودک کار می‌کند، مشورت گرفته شود، اما هیچ راه یکسانی برای ارتباط با کودک وجود ندارد و همیشه راه ارتباطی، استفاده از گفتار نیست. بلکه باید بر اساس سطح درک کودک و گاهی به‌صورت عملکردهای فرعی یا ارتباط غیرکلامی باشد.

نکاتی که در خواب راحت کودکان اتیسم باید رعایت کنیم چیست؟

تحقیقات نشان داده‌اند ۴۰ تا ۸۰ در صد کودکان اتیسم مشکلات به خواب رفتن یا داشتن یک خواب راحت به ویژه خواب شبانه دارند. مهم‌ترین آن‌ها مشکل به خواب رفتن، عدم وجود یک الگوی منظم خواب، کیفیت پایین خواب (عدم خواب عمیق) یا زود بیدار شدن است. علل زیادی ازجمله عدم درک آداب خواب، پایین بودن هورمون ملاتونین، مشکلات پردازش حسی به ویژه در لمس و شنیداری و اضطراب در این زمینه وجود دارد که در هر موردنیاز به مشورت‌های توان‌بخشی و دارویی با متخصص مربوطه است.

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید