پاسخ به چندسوال رایج درباره اتیسم

0
1128

یکی از سوالات رایجی که والدین از ما می‌پرسند این است فرزند من غذا نمی‌خورد و من نگران رشد او هستم. علت بی اشتهایی کودکم چیست؟ بسته به سن کودک بی‌اشتهایی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از دلایل آن در دوران کودکی می‌تواند بیماری‌های جسمی مثل تب یا نوعی بیماری مزمن مادرزادی باشد. در کنار مسائل جسمی باید به مسائل روانی هم توجه کرد. مشکلات روانی در دوران کودکی خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهند که یکی از آنها کم اشتهایی است. ایجاد نشدن رابطه دو طرفه خوب با مادر در کودکی، اختلال افسردگی یا طیف اتیسم یا اشکال در حواس پنجگانه می‌توانند بخشی از این موارد باشند.

چه مطالب آموزشی برای کودکان اتیسم انتخاب کنیم؟

در درجه اول این افراد باید مورد ارزیابی کامل کاردرمانی حسی –حرکتی قرار بگیرند. به یاد داشته باشیم که این اختلال در سطح تکاملی کودک است و می‌تواند حوزه‌های مختلف ارتباطی، حسی، حرکتی و شناختی را درگیر کند و میزان و شدت درگیری در افراد مختلف نیز متفاوت است. این تأخیر تکاملی ممکن است بیماری‌های جسمی مثل  صرع یا  افسردگی نیز همراه  به همراه داشته باشد؛ ؛ بنابراین برای آموزش به این افراد باید همه موارد فوق را در نظر بگیریم.

آیا ورزش بر این کودکان تاثیری دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد این اختلال در سطح تکاملی کودک است و می‌تواند حوزه‌های مختلف ارتباطی، حسی، حرکتی و شناختی را درگیر کند. برای بهبود این حوزه‌ها می‌توان از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرد.  در کنار تکنیک‌های اصلی یکی از روش‌های کمک‌کننده، استفاده از ورزش است. برای این منظور بهتر است در درجه اول از ورزش‌هایی استفاده کرد که متناسب با توانایی کودک باشد و درعین‌حال برای او خطرناک نباشد. ترجیح بر این است که استفاده از ورزش گروهی با افراد با تعداد کم شروع شود و به‌تدریج بر تعداد افراد اضافه شود. ورزش می‌تواند به انسجام حرکتی و حسی و بهبود روابط اجتماعی این کودکان کمک کند.

بازی‌های رایانه‌ای برای کودکان اتیسم موثر هستند؟

بازی‌های رایانه‌ای در افراد با اختلال طیف اتیسم می‌توان برای دو منظور استفاده کرد. ازیک‌ طرف برای سرگرمی و از طرف دیگر برای آموزش. این افراد توانایی ارتباط اجتماعی و مهارت‌های اجتماعی پایینی دارند؛ بنابراین می‌توان از تکنولوژی برای بهبود این مهارت‌ها استفاده کرد. ولی به یاد داشته باشیم که آموزش کاری تخصصی است و برنامه‌های آموزشی رایانه‌ای هم باید کاما علمی و استاندارد شده برای این کودکان باشد.

دکتر فیلی

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید