فناوری اصلاح ژن به کمک اوتیسم می‌آید

0
986

پژوهشگران با استفاده از فناوری اصلاح ژن «کریسپر» توانستند بیان ژن مرتبط با اوتیسم و دیگر اختلالات عصبی تکاملی را در انسان مهندسی کنند. آن‌ها در این آزمایش توانستند برخی الگو‌های ارتباط میان رفتار و اتصالات مغزی را در میمون‌ها مشاهده کنند؛ این الگوها به اتصالات مغزی انسان‌ها شباهت داشت.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران پیش از این با ارزیابی اوتیسم و اختلالات عصبی تکاملی در موش‌ها، دارو‌هایی ارائه دادند که در آزمایش‌های بالینی مورد بررسی قرار گرفتند. هیچ کدام از این داروها موفقیت‌آمیز نبودند. بسیاری از شرکت‌های دارویی نیز آزمایش این دارو‌ها را به خاطر عملکرد ضعیف آن‌ها متوقف کردند.

اکنون پژوهشگران دانشگاه «ام. ای. تی» با همکاری پژوهشگران چینی، نوع جدیدی از این مدل را ارائه داده‌اند؛ این داروها می‌تواند به دانشمندان در ارائه روش‌های بهتر درمان اختلال عصبی تکاملی کمک کند.

«گوپینگ فنگ»، استاد رشته علوم اعصاب دانشگاه «ام. ای. تی» و یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: « هدف ما، ارائه مدلی است که بتواند به درک بهتر مکانیسم عصبی اوتیسم و کشف گزینه‌های بهتر درمان برای انسان‌ها کمک کند.»

فنگ تاکید می‌کند: «بیماران به چنین پیشرفت‌هایی مانند فناوری اصلاح ژن نیاز دارند تا بتوانند امید خود را به درمان به دست آورند. ما هنوز از موفقیت این روش‌های درمانی مطمئن نیستیم، اما می‌توانیم تأثیر آن‌ها را در چند سال آینده مشاهده کنیم و نتایج پژوهش‌های خود را از سطح آزمایشگاهی به سطح بالینی انتقال دهیم.»

«رابرت دسیمون»، استاد رشته علوم اعصاب و یکی دیگر از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «باید گزینه‌های درمانی جدیدی برای مقابله با اختلال اوتیسم کشف کنیم. درمان‌های ارائه شده در بررسی موش‌ها، ناامید کننده بوده‌اند، با این حال ما باور داریم که این پژوهش‌های ابتدایی می‌توانند به کشف درمان‌های بهتر و حتی درمان انواع شدیدتر اوتیسم کمک کنند.»

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید