موسیقی درمانی: دریچه‌ای تازه برای کودکان اوتیسم

0
994

اوتیسم اختلالی عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی فعالیت‌ها مانند موسیقی درمانی می‌تواند در بهبود برخی رفتارهای کودکان اوتیسم موثر باشد. در این درمان، کودک و درمانگر در لحظه و بدون تمرین قبلی با آواز، نواختن ساز یا حرکت، یک قطعه موسیقیتولید می کنند. این روش کاملا بر مبنای کودک قرار داد و با رویکردهایی بهبود دهنده، باعث افزایش توجه کودک و بهبود مهارت‌های اجتماعی می‌شود. مطالعات تصادفی بالینی نشان می‌دهد موسیقی درمانی پیامدهای مثبتی برای ارتباطات اجتماعی کودکان داخل طیف اوتیسم و روابط آنان با والدین و افزایش توجه کودکان دارد.

کاهش رفتارهای گوشه گیرانه در کودکان دارای اتیسم

فقدان ارتباط اجتماعی یکی از بارزترین ویژگی‌های کودکان دارای اوتیسم است. خصوصیت این رفتار می‌تواند شامل فقدان تماس چشمی، کناره گیری اجتماعی وفقدان رابطه با همسالان باشد.

موسیقی سرشار از عوامل ارتباطی است. کودکان دارای اتیسم در جلسات موسیقی درمانی ناگزیر با درمانگران، همسالان، ابزار موسیقی وخود موسیقی ارتباط بر قرار می‌کنند. گسترش دامنه  ارتباطی می‌تواند به کاهش ضعف این کودکان در حوزه  ارتباطی  با پیرامونشان کمک فراوانی کند. موفقیت در این حوزه بستگی به برنامه ساختارمند درمانگربا تجربه، صبور وعلاقمند دارد.

یک موسیقی درمانگر باتجربه می‌تواند برنامه ای را طراحی کند تا کودک دارای اتیسم را مجذوب فعالیت‌ها کند.  او می‌تواند تجاربی را سازماندهی کند تا مشکلات حسی وحرکتی این کودکان را که معمولا آن ها را معطوف به خودشان می‌کند، به حداقل برساند.محققان معتقدند که پس از آشنایی کودکان دارای اتیسم با موسیقی، به تدریج ارتباطشان را با محیط اطراف و مکان‌های غیرموسیقایی تعمیم می‌دهند.

توسعه روابط کلامی ورشد گفتاری در کودکان اتیسم

کودکان دارای اتیسم در استفاده از نمادهای مشکل دارند. آن‌ها نمی توانند چیزی را به جای آنچه  نمی‌بینند و نمی‌شنوند، جایگزین کنند. زبان این کودکان معمولا گنگ ونامفهوم است و بیشتر به  شکل صداهای نامفهوم و محدود است. در تکنیک‌های موسیقی درمانی تلاش می‌شود  فرایندهای گفتار آوایی را تسهیل و فرایندهای ذهنی را درمفهوم سازی، سمبل سازی، درک مطلب فعال کند.

برخی کوکان دارای اتیسم حساسیت غیر معمول به موسیقی نشان می‌دهند. گروهی دست به انتخاب سازهایی با صداهای خاص می زنند یا به صداهای زیر وبم علاقه نشان می‌دهند.این پاسخ‌دهی غیر معمول این کودکان به موسیقی، آنها را به اهداف ومقاصد غیر موسیقایی مثل رشد گفتار و رشد اجتماعی نزدیک می‌کند؛ به همین دلیل بسیاری از موسیقی درمانگران به کار با این کودکان علاقه دارند.

در کلاس‌های موسیقی تکرار کلمات ساده حتی یک سخن کوتاه بی‌معنا، همراه با آواز وموسیقی می‌تواند منجر به رشد زبان وگفتاردراین کودک شود. عبارات معنادار و موسیقی اگر با نشانه‌های بینایی ولمسی ارائه شوند، می‌توانند فرایند پیشرفت درمان را تسهیل کنند.

کاهش مشکلات حسی واداراکی در کودکان اتیسم

فضای حاکم بر جلسات موسیقی درمانی، سرشار از محرک‌های حسی برای کودک دارای اتیسم است. موسیقی باید در ساختاری منظم به کودک ارائه شود.از آنجا که کودکان دارای اتیسم از اختلالات حسی گوناگونی رنج می‎برند، موسیقی درمانی موجب می‌شود کودک دارای اتیسم در دریافت‌های مربوط به یک حس، وحدت ایجاد کند. همچنین به دلیل برخورداری از تجارب چند حسی، ازنوعی یکپارچگی در درون دادهای حسی برخوردار می‌شود.فرایند گوش دادن وتوجه به موسیقی وصدا در کودکان دارای اتیسم باید به دقت مورد توجه درمانگران قرار گیرد.

منبع: مرکز پژوهش و درمان اتیسم

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید