آغاز عملیات ساخت مدرسه ویژه اوتیسم در مشهد

0
1002

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی از آغاز عملیات ساخت مدرسه ویژه اوتیسم در مشهد خبر داد.

به گزارش ایرنا، علی قاسمی‌پور روز یکشنبه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این مدرسه ۹ کلاسه ویژه دانش آموزان اوتیسم در آموزش و پرورش ناحیه پنج مشهد با اعتباری افزون بر ۹ میلیارد ریال توسط خیر نیک اندیش علیرضا موحدیان تأسیس می‌شود. در استان خراسان رضوی حدود ۱۷ هزار دانش آموز استثنایی به صورت خاص و همچنین طرح تلفیقی فراگیر مشغول به تحصیل هستند.

قاسمی پور ادامه داد: هشت هزار نفر از این دانش آموزان در مدارس استثنایی و حدود ۹ هزار نیز در قالب طرح تلفیقی فراگیر در مدارس عادی در کنار سایر دانش آموزان مشغول به تحصیل هستند که دانش آموزان این طرح بهره هوشی عادی دارند ولی در بعضی موارد نیاز به حمایت‌های خاص و ویژه اند.

ساماندهی دانش‌آموزان ویژه در طرح سنجش سلامت نوآموزان

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی همچنین تصریح کرد: یکی از راهبردهای اصلی آموزش و پرورش استثنایی متناسب با سیاست‌های کلان وزارت آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین، چرخش از جداسازی به سمت فراگیرسازی است. در طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان که از ۲۵ خردادماه به صورت رسمی در استان آغاز می‌شود، دانش آموزان اوتیسم، دانش آموزان دارای آسیب شنوایی و بینایی و همچنین دانش آموزان دارای مشکلات جسمی و حرکتی در مدارس عادی ساماندهی می‌شوند.

فعالیت ۱۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان اوتیسم در خراسان رضوی

قاسمی پور با بیان اینکه در حال حاضر در سطح استان ۱۰ مدرسه ویژه دانش آموزان مبتلا به اوتیسم در حال فعالیت است، افزود: استان خراسان رضوی در موضوع آموزش دانش آموزان مبتلا به اوتیسم پیشروترین استان کشور محسوب می‌شود. سایر استان‌های کشور در قالب اردوهای تجربه گردانی از مدارس این استان بازدید می‌کنند.

وی ادامه داد: ۲۹۳ دانش آموز مبتلا به اوتیسم در خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد، حدود ۱۵۰ دانش آموز در مشهد زندگی می‌کنند. این گروه در نواحی هفتگانه مشهد و منطقه تبادکان مشغول به تحصیل هستند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی  همچنین بیان کرد: متأسفانه مکان‌یابی که  مدارس اوتیسم انجام شده مناسب نبوده‌است؛ به همین ‌دلیل بسیاری از دانش آموزان مبتلا به اوتیسم حاشیه شهر مشهد باید مسافت طولانی را برای رسیدن به این مدارس طی کنند که خوشبختانه با ساخت این مدرسه بخشی از این مشکل حل می‌شود.

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید