شش روش برای افزایش یادگیری کودکان اتیسم

0
1073

افزایش یادگیری کودکان اتیسم نیاز به انجام روش‌های مختلفی دارد. مشکلات رفتاری کودکان داخل این طیف دلایل زیادی دارد و بررسی  و بیان آنها کار پیچیده‌ای است. برخی از علایم و ویژگی‌های این اختلال مانند ترس و دلهره از ارتباط و تعامل، می‌تواند مشکلاتی مانند پرخاشگری، لجبازی، گوشه‌گیری و اضطراب برای آنها ایجاد کند.  انجام برخی روش‌ها و پیروی از الگوهایی خاص،  می‌تواند به تقویت مهارت‌های رفتاری این کودکان کمک کند.  در ادامه به شش مورد از این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

ماساژ دادن

 ماساژ دادن قسمتی از بدن کودک که آن را تکان می‌دهد ، می‌تواند روش موثری برای کمک به متمرکز شدن حواس او باشد. این راهبرد ساده، در بیشتر موارد بسیار موثراست. با این حال بعضی از کودکان نیاز دارند در مورد لمس شدن آگاهی داشته باشند.

الگودهی

 بسیاری از کودکان در شروع  هر فعالیتی با مشکل مواجه می شوند. به کودک اجازه دهید شما را تماشا کند و چندین بار حرکات را انجام دهید. بعضی اوقات انجام حرکت هم زمان با کودک مفید است. برای مثال کودکی قادر نیست از روی صندلی بلند شود؛ اگر شما کنارش بنشینید و بگویید: «حالا با هم بلند می‌شویم». بعد با او بلند شوید. این کار در افزایش یادگیری کودکان اتیسم موثر است.

راهنمایی کردن با گرفتن دست‌های کودک

 بعضی اوقات در طول انجام یک حرکت نیاز است که چندین بار دست یا بازوی کودک را هدایت کنیم . برای مثال ، وقتی کودکی را برای ساختن برجی با وسایل دست ساز تشویق می کنیم، ابتدا باید فعالیت را شروع ‌کنیم و بعد، دست کودک را برای مدتی هدایت کنیم.  

ریتم و موسیقی

 برای بعضی از کوکان، خواندن یک آواز با یک آهنگ مناسب یا شمردن برای شروع و ادامه دادن یک حرکت مفید است.  اگر کودکان آهنگ مخصوصی را در زمان مناسبی می‌خوانند، شما با زدن ضربه با دستانتان روی میز و گفتن عدد ۱،۲،۳ به حرکتشان کمک کنید.

هدایت حرکات کنترل نشده

 بعضی اوقات اندام کودک حرکات ناخواسته‌ای انجام می‌دهد که او را آشفته می‌کند یا مانع فعالیت او می‌شود. گاهی مشاهده می‌کنیم  کودکی هنگام انجام یک فعالیت، دست‌هایش را تکان می‌دهد. در بعضی موارد او آن قدر درگیر این کار می‌شود که مانع انجام کارش می‌شود. ما باید با پایین آوردن دست دیگر به آرامی به او کمک کنیم یا چیزی برای نگه داشتن به او بدهیم . بعضی اوقات می‌توانیم به کودک یاد بدهیم تا یک دستش را داخل جیبش بگذارد و با دست دیگر به انجام کارش ادامه دهد . برای بعضی از  کودکان تشویق های کلامی بعد از  تمرین یک مهارت می‌تواند مناسب باشد.

تمرین جسمانی

بعضی از کودکان بعد از ورزشهای قدرتی و فیزیکی، قادرند برای مدتی اندام خود را به شکل موثرتری هماهنگ کنند. فراموش نکنیم که افزایش یادگیری کودکان اتیسم نیازمند تمرین و صبر است.

منبع: مرکز پژوهش و درمان اتیسم

 

 

ترک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید